"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

O sobeckých kuřácích a diskriminovaných nekuřácích

31. srpna 2010 v 15:36 | The Truth |  Kdo
Jsem nekuřák a jsem na to hrdá. Bohužel v dnešní "demokratické" společnosti se díky tomu cítím diskriminována na každém kroku. Jsem nucena vdechovat cigaretový kouř na zastávce, na koncertech, v restauraci, před školou... a úplně "nejraději" to mám ráno, rozespalá se ztěžka vykolébám ven, kde se chci pořádně nadechnout a vstřebat trochu kyslíku... ale takového luxusu se mi dostane málokdy. Většinou to bývá tak, že nasaji pouze dým vycházející z člověka (a jeho cigarety), který jde přede mnou. Je to omezující a velmi nepříjemné...

Vážení (netolerantní) kuřáci, copak si neuvědomujete, že vaším zlozvykem omezujete druhé lidi? Nejspíš uvědomujete, ale je vám to jedno. Hlavně že vy si pochutnáte kdykoliv a kdekoliv nezávisle na tom, jestli se vedle vás vyskytují malé děti, nemocní lidé nebo ti, kteří se chtějí pouze v klidu a bez obtěžování naobědvat... A vaše ubohé argumenty?
"Vždyť hospody a podobná zařízení jsou většinou rozdělená na kuřácký a nekuřácký prostor." - to je sice pravda, ale všimli jste si, že to nekuřáci jsou odstrkováni až do nejvzdálenějšího kouta (kde si jich obsluha kolikrát ani nevšimne) a je jim k dispozici pár stolečků, jako kdyby byli odpudivým a nepříjemným hmyzem? Proč to není naopak? To kuřáci poškozují zdraví druhých
"Nikdo vás (nekuřáky) nenutí, abyste chodili tam, kde se kouří." - tak tohle je nejvtipnější argument který jsem kdy slyšela... kdybych si měla vybírat místa kam půjdu podle toho, kde se nevyskytují kuřáci se zapálenými cigaretami, asi bych většinu volného času strávila doma (a tady vyvstává další problém - ne každý má to štěstí a bydlí s dalšími nekuřáky), a to si myslíte že by bylo spravedlivé (samozřejmě, pro vás ano)?
"Tak začni kouřit taky." - tady sedí už jenom staré dobré No comment.
"Když někouříš, kouř z cigaret ti nemůže uškodit." - všechno špatně! Věděli jste, že kvůli pasivnímu kouření:
- umře v České republice ročně 5-8 dětí mladších 18 měsíců
- umře 120 lidí na rakovinu plic
- musí 26-63 tisíc dětí k lékaři s infekcí středního ucha
-) připadá vám to málo? A co kdyby mezi těmito jedinci byli třeba vaše děti, přátelé a příbuzní? (ne, nezkouším psychologii Tv Nova, mluvím naprosto vážně)

Ale nejde jenom o pasivní kouření. Další z věcí, která mě dokáže pořádně rozpálit (ne, se sexuálním vzrušením to nemá opravdu nic společného) je ta, že mnoho kuřáků (koneckonců i lidí všeobecně) si věčně stěžuje na nedostatek peněz, ale i kdyby neměli na jídlo, na novou krabičku cigaret se vždycky finance najdou, čím to?

... o škodlivosti kouření nemá smysl se ani zmiňovat, protože ačkoliv existuje obrovské množství odrazujících článků, varovných nápisů na krabičkách a různých"antismoking" snah, u kuřáků se to naprosto míjí účinkem... tedy alespoň do té doby než si mohou onemocnění způsobená kouřením vyzkoušet na vlastní kůži, ale to už bývá většinou pozdě.

Ovšem za vrchol hnusu pokládám spojení žena + cigareta. Ty z vás, které si myslí, jak při kouření (cigaret) vypadají sexy, zvlášť když jako dámičky potahujete z tzv. slimek, musím zklamat. Je to odporné a nechutné, a věřte, že ani muži to nepokládají za nějak výrazně vzrušující, ti by naopak byli radši kdybyste kouřily něco jiného (jistě, mám namysli doutníky). Korunu tomu všemu pak nasazují ženy které se v domnění, že zakryjí ten cigaretový odér táhnoucí se za nimi z oblečení a vlasů, postříkají od hlavy k patě (nejlépe pořádně těžkou nebo sladkou) voňavkou... Vážené, voňavkou ten pach nezachráníte, pouze dosáhnete toho že se tyto dvě složky spojí a vytvoří novou kombinaci "vůně", která by se mohla prodávat v lahvičkách jako první pomoc při nutnosti vyvolat zvracení... To, že se někteří jedinci (a to už nehovořím pouze o ženách) neobtěžují vzít si po vykouřené cigaretě ani žvýkačku a potom hovoří směrem k vám, ve mně vyvolává pocit naprosté marnosti.

Říkám, ať si každý dělá co chce, pokud tím neotravuje život někoho jiného - a kouření život otravuje a to nejenom obrazně. Když chcete kouřit a ničit si svoje vlastní zdraví, proč ne? Ale dělejte to doma, nebo někde na opuštěném místě (nejlépe uděláte když si koupíte vlastní ostrov - ale na ten byste stejně nikdy nenašetřili když nacpete veškeré úspory do kouření; sbalíte si kufry a strávíte tam zbytek života) kde s tím nebudete nikoho obtěžovat...

Je mi naprosto jasné, že tímto článkem nic nezměním, že kuřáci nás omezovat nepřestanou a že nebude vydána ani nová legislativa zakazující kouření ve všech veřejných prostorách, hlavní roli v tom totiž hrají (jak jinak) peníze... A proto se jakékoliv protesty a negativní proti kouření zdají házením hrachu na zeď... Být v dnešním době nekuřákem totiž znamená být naprostým outsiderem společnosti.

A pár příjemných anti smoking videí na závěr:
zde, zde a zde

Nebylo by ovšem spravedlivé házet všechny závislé na cigaretách do jednoho pytle... Vím, že existují i ti (bohužel je jich čím dál tím míň), kteří nad svým jednáním přemýšlí a jsou ohleduplní, a za to jim patří dík.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | 29. března 2012 v 7:58 | Reagovat

Supr, moc díky za skvělé informace... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama