"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Plzeň - evropské hlavní město kultury?

28. srpna 2010 v 23:21 | The Truth |  Plzeň
Tak nám Plzeň kandiduje na evropské hlavní město kultury v roce 2015... Těžko říct jestli je to k smíchu nebo spíš k pláči.

Abych to uvedla na pravou míru hned na začátku - v Plzni žiji už od narození a myslím si že je to krásné město které má rozhodně co nabídnout - od zábavy, přes uspokojování potřeb obyvatel až po různé památky...  ale, opravdu někdo věří, že má Plzeň šanci zvítězit nebo se alespoň umístit na nějaké lepší pozici? Já tedy ne. Podle mého názoru je Plzeň především (myšleno v současné době, ale upřímně... je možné aby se vše dalo do pořádku během pěti let?) město velkých rozdílů a skutečností, které na dobré pověsti nepřidají. 

Co tím myslím? Třeba to, že se neustále zastavují travnaté plochy novými domy, které si bez hypotéky nemůže dovolit skoro nikdo, na druhou stranu některé ulice "zdobí" polorozpadlé budovy s nepřizpůsobivými občany (přesto netvrdím, že by se těmto lidem mělo poskytovat lepší bydlení, protože jsou to vyhozené peníze). Přes léto se tradičně rozkopou silnice a pokud využíváte MHD, nestačíte se divit. Milý hlas jakési paní v tramvaji/autobuse/trolejbuse Vám sdělí, abyste laskavě sledovali webové stránky Plzeňských městských dopravních podniků kvůli informacím co pěkného Vás na cestách čeká (copak asi dělají lidé, kteří přístup k internetu nemají? - budete se divit, ale i pár takových se najde). Pokud se potřebujete někam dostat rychleji, svezete se autem, zároveň ale budete vyzváni abyste šetřili životní prostředí a využívali raději ekologičtější způsob dopravy (co třeba jezdit denně do práce 20 km na kole? Velmi lákavé nebo ne?). A konečně naše nové, již delší dobu propírané kašny na náměstí Republiky. To je teprve lahůdka... jako vždy se obyvatelé rozdělili na dva tábory, jedni kašny obdivují a druzí nenávidí. Přiznávám, patřím do té druhé skupiny. Ať se na mě nikdo nezlobí (to byl jenom takový obrat, klidně se zlobte, je mi to jedno), ale větší hrůzy už být snad ani vybrány nemohly. Do celkového vzhledu centra nezapadají a navíc v době, kdy se pořád dokola omílá slovo "krize" mi tohle přijde vyloženě jako provokace. Protože pokud to ještě nevíte, kašny stály zhruba 26 milionů, jsou totiž pozlacené... Nedivím se lidem kteří tyto "zjevy" bojkotují a snaží se je znehodnotit (již teď by oprava jejich poškození údajně stála půl milionu) a nazývají je Kulometem, Šibenicí a Penisem... jako laika mě napadá - copak by se tolik peněz nedalo investovat nějak rozumněji? Věnovat je tam, kde jsou opravdu potřeba... do vzdělávacích institucí (právnickou fakultu a další jí podobné teď namysli nemám), dětských domovů, zdravotnických zařízení? Zřejmě ne. Ale možná to bude dobrý námět na film odehrávající se v budoucnosti: všichni budeme umírat, protože nemocnice nebudou mít finance dostatečné vybavení a děti budou negramotné jelikož kvůli nedostatku peněz budou zrušeny všechny školy... co uděláme? Vezmeme se spolu za ruce a při západu slunce dojdeme na náměstí... a závěrečná věta filmu bude: "No, alespoň že máme ty nádherné, luxusní a drahé kašny." Co na to říkáte?
Pozn.: Pokud jste ještě neměli tu "čest" kašny vidět na vlastní oči, jejich fotografie najdete např. zde

A (nejen) z těchto důvodů (o tom, že plzeňské pivo už není zdaleka tím čím bývalo se raději ani nerozepisuji) myslím, že Plzeň nikdy evropským hlavním městem kultury nebude a oprávněně. Pořád zůstane jenom takovým nepovedeným, leč snaživým pozlátkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sheepy Casser Sheepy Casser | Web | 29. května 2012 v 0:04 | Reagovat

Souhlasím s tebou, je to hezky napsané, také v Plzni žiji a prostě je to všechno pravda... :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama