"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Plzeň - evropské hlavní město kultury? II.

9. září 2010 v 12:57 | The Truth |  Plzeň
Ano, tak už je to tady... přání mnohých se stalo skutečností - Plzeň se opravdu stalo hlavním evropským městem kultury pro rok 2015 a porazila tak druhého konkurenta Ostravu. Pokud jste vyhlášení sledovali, nebo alespoň večer zapnuli televizi na zprávy, mohli jste vidět záběry jásajících lidí v Plzni a zároveň smutných a rozčarovaných obličejů (ano, opět se zde objevoval kapesníčkový motiv reportáže alá televize Nova) občanů Ostravy. Ačkoliv je Plzeň mé rodné město (jak už jsem určitě zmiňovala), přála bych vítězství druhému soutěžícímu... proč? Protože Plzeň je už tak docela známé město, které se dokonce pomalu ale jistě vymaňuje z období, kdy ji každý znal jenom kvůli pivu ale Ostrava je bohužel stále to "vzdálené město na Moravě, kde mají ty doly", případně "jak se chlastá v tý Stodolní"...

Rozbíhají se diskuze kde si lidé z Ostravy a Plzně navzájem nadávají, přou se o to, proč zrovna to jejich město je lepší, ale už je rozhodnuto. Myslím si, že ale není důvod ke smutku na jedné straně a k euforii na straně druhé... Jistě, díky tomuto rozhodnutí poputují do Plzně peníze... jenže komu? Myslíte si - jak se tady často a s oblibou říká - že bude chleba levnější? Nebude. S hrůzou čekám na to jak se finance využijí a jen se modlím, aby někoho zase nenapadlo něco takového, jako jsou ty přímo "skvostné" kašny na náměstí Republiky (viz srpnové zamyšlení Plzeň - evropské hlavní město kultury?).

Ovšem nejvíc ze všeho mě "dojal" argument, který jsem zaslechla včera v TV (bohužel nevím kdo byl jeho autorem), a to ten, že jedním z největších přínosů stát se evropským městem kultury je příliv turistů do tohoto města (potažmo rozvoj turistického ruchu)... už vidím ty zástupy lidí (hlavně ze zahraničí), které už od včerejška hromadně navštěvují cestovní kanceláře, bombardují se nazvájem maily "Tak kdy tam pojedem? Už od zítřka jsem si vzal dovolenou" a kolony aut táhnoucí se několik stovek kilometrů jen proto, aby všichni mohli spatřit ten zázrak... dovolte, abych se z toho dojetí zasmála... Cha cha.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tennessee Tennessee | E-mail | Web | 9. září 2010 v 15:29 | Reagovat

Tak já zase žiju od narození v Ostravě a vidím tady snahu už nebýt tím "vzdáleným městem na Moravě, kde mají ty doly". Kultura města se za poslední roky dost zlepšila, i když pořád tu je hodně nedostatků. Viděla bych to tak na Evropské hlavní město kultury 2025... :-D Ale s Plzní porovnávat nemůžu, o té vím jenom, že podle fotek má divné kašny, jinak vypadá hezky. Stejně se to podle mě bere moc vážně, dokud se Plzeň a Ostrava nestaly kandidáty, 9/10 Čechů nevědělo, že něco jako hlavní město kultury vůbec existuje. A teď to je zase skoro jenom záležitost Ostraváků a Plzeňáků. Ostatní státy na tom budou podobně, takže souhlasím, že cestovní ruch se přeceňuje. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama