"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Učitelé, rodiče a děti

5. září 2010 v 11:25 | The Truth |  Kdo
Jelikož nastal měsíc září, tudíž tisíce žáků a studentů museli zase (určitě celí šťastní) nastoupit do školy po letních prázdninách... ale zamysleli jste se někdy nad tím, že ti, kteří ve škole nejvíce trpí jsou učitelé? Být učitelem na základní nebo střední škole v České republice (stejně tak jako být zdravotní sestrou, hasičem, atd. ...) není zaměstnání, ale v poměru plat vs. požadavky kladené na pracovníka, spíše poslání.

Bohužel dávno minuly doby (o kterých často a ráda vypráví starší generace), kdy učitel byl váženým a často velmi uznávaným člověkem - a být učitelem znamenalo prestiž. Děti měly k vyučujícím úctu a respekt, "ve třídách bylo takové ticho, že nebyl slyšlet spadnout špendlík", a pokud přece jen nějaké potíže vznikly, řešily to fyzické tresty...

V dnešní době se stává učitel otloukánkem nevychovaných dětí a jejich šílených rodičů. Nenávistné poznámky "vždyť se učitelé mají jako prasata v žitě, každou chvíli mají prázdniny" jsou ubohé a nedají se nazývat ani argumentem - věděli jste, že učitelé se celé prázdniny "neflákají", ale že část z nich musí také trávit ve škole? A jejich platy nejsou nijak ohromující, ale stačí jediný náznak o možném zvyšování platů učitelům a na nejrůznějších diskuzích, v hospodách a dalších místech, kde se všechno vyřeší naprosto "nejlépe", se zvedne vlna nevole v čele s trapnými, jednostrannými výroky, které neodpovídají pravdě (viz výše) a až nápadně často připomínají středověké hony na čarodejnice... Fyzické tresty byly zakázány už dávno a nedejbože, když nějakému kantorovi přeteče pohár trpělivost a na "nebohé, nevinné" dítě vztáhne ruku, jen se to rodič dozví, volá do novin a utíká na policii podat trestní oznámení, bez toho aby přemýšlel, jestli spíš jeho syn/dcera není neukázněný fracek u kterého - jak se říká - "škoda každé rány která vedle padne".. Naopak, pokud je dítě šikovné a učitel jeji za to třeba pohladí, už je téměř obviňován z pedofilie... A ačkoliv se to někdy nezdá, děti dokáží být už od útlého věku pěkně "vyčůrané", přesně ví, co si mohou dovolit (a že si toho v dnešní době mohou dovolit hodně) a mají stovky prostředků, jak učitele znemožnit... Každý z vás určitě už někde viděl nebo slyšel o případech, kdy žáci schválně vyprovokují vyučujícího a jeho reakci potom natočí na mobilní telefon a jeho prostřednictvím šíří video do dalších mobilních telefonů a na internet - tam jej vyslídí nějaká "objektivní" televize a zpráva dne je na světě... oběť je potom pronásledována a nezřídka takové situace končí sebevraždou (samozřejmě ne těch dětí)...

A kdo je podle mého názorem viníkem? Jednoznačně rodiče. Ti jsou za výchovu svých potomků zodpovědní nejvíce a já je rozděluji do několika skupin (které se mohou navzájem prolínat a doplňovat):

Nezodpovědní rodiče
Rodiče, kteří jsou sami ještě děti, své potomky nezvládají a nejsou schopni je usměrnit.

Rodiče s nezájmem
Tito lidé si dítě jednoduše pořídí a dál se o něj nijak zvlášť nestarají, s tím že "ono to prostě nějak dopadne"

Rodiče vychovávající dítě "demokraticky" / rozmazlující rodiče
Nejhorší druh rodičů. Po vzoru "výchovy" dětí v USA pěstují v dětech myšlenku, že pouze ony jsou ta nejlepší a nejdokonalejší stvoření, nechají je rozhodovat o všech a o všem a dopřejí jim cokoliv na co si vzpomenou.

Velmi vytížení rodiče
Tato skupinka je trochu rozporuplná. Naše moderní doba nedovoluje většině lidí "moc si vyskakovat" a proto někteří rodiče tráví v práci skoro celý den, aby uživily rodinu a dopřály potomstvu alespoň nějaké zázemí. Potom ovšem existují rodiče, kteří jsou posedlí honbou za penězi tak, že na své děti nemají čas, ale kompenzují to penězmi.

Sobečtí rodiče
Lidé, kteří si pořídili děti jenom protože prostě chtěli/protože je mají všichni. Tátové si užívají s milenkami nebo si "na stará kolena" dokazují, jací dokáží být ještě aktivní; maminky se starají hlavně o to aby měly poslední výstřelky módy a tráví spoustu hodin v kosmetických salonech a u kadeřníka... a dítě má v této rodině funkci asi takovou jako nábytek v obýváku.

Rodiče na zabití
Do této kategorie patří lidé, které snad ani nazvat rodičem nejde. Jsou to alkoholici, násilníci, pedofilové, narkomani... kteří se o své děti nejen nedokáží pořádně postarat (většinou si je pořídí aby měli od státu nějaké výhody nebo k nim "přijdou" ani neví jak), ale každý den jim ubližují všemožnými způsoby nebo je prostě sprovodí ze světa (což je občas pro dotyčné dítko spíše vysvobození).

Spravedliví a zodpovědní rodiče
Ano, tuto skupinu zařazuji až na konec záměrně, protože si myslím, že takových je nejméně (a je velmi těžké být spravedlivým a zodpovědným rodičem). Jsou to rodiče, kteří ve svém dítěti nevidí nadčlověka, nepěstují v něm přehnané sebevědomí, ale ani jej nepodceňují, a snaží se mu věnovat co nejvíce mohou, a přesto ho nerozmazlují a nebojí se občas nějaké rány na zadek.

Vím, že být rodičem není lehké, ale přece existuje jednoduchá možnost volby - buď si dítě prostě pořídit anebo ne. Jenomže tohle rozhodnutí bývá dost často unáhlené, sobecké a nepromyšlené, a odtud potom pramení většina problémů v naší společnosti.

Pozn.: Samozřejmě si nedovoluji tvrdit, že každý kantor je anděl a všechny děti jsou kreatury spějící do kriminálu protože mají naproto neschopné rodiče, ale všímejte si že útoky dětí nejen na učitele, ale i na dospělé všeobecně, jsou stále častější a tolerovanější; a doba kdy se starší lidé poslouchali a měli všeobecnou úctu je nenávratně pryč...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama