"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Výstava: Psychiatrie - pomoc nebo hrozba?

29. září 2010 v 22:45 | The Truth |  Plzeň

O výstavě

V úterý jsem se rozhodla navštívit výstavu s názvem Psychiatrie - pomoc nebo hrozba? Zajímalo mě, jak to tam bude vypadat, celkového zpracování a podávané informace... a taky byl zrovna svátek a velmi nepříjemné počasí :))

Výstava je v podstatě ukázka jednoho rozkouskovaného dokumentu do 14 krátkých filmů, přičemž každý trvá asi tak 10 minut. A tak upozornění slečny u vstupu, že zhlédnutí všech videí zabere tak hodinu, není příliš reálné.
Filmy nabízí mimo jiné historický průřez z dob dávno minulých až do současnosti. A tak uvidíte v které době byli psychiatři velmi vynalézaví v léčebných procedurách nebo kdy byli lidé považování za zvířata, která se dají jednoduše vycvičit. Nechybí ani zmínka o Hitlerovi a nacistickém Německu a snaha o vytvoření čisté rasy, o politických vězních v Rusku. Na vlastní oči budete svědky různých "zaručeně funkčních" metod jako jsou elektrošoky nebo lobotomie. Dozvíte se o tom že antidepresiva mohou vyvolat sebevražedné sklony i
infarkt u malých dětí, že v psychiatrických léčebnách dochází ke zneužívání a týrání pacientů, že i někteří psychiatrové přiznávají, že psychiatrie není věda, protože neexistují žádné testy, kterými by se dala prokázat určitá "choroba" (uvozovky jsou zde namístě, protože tvůrci dokumentu vám nastíní, že všechny choroby jsou pouze vymyšlené samotnými psychiatry), a nechybí ani šokující příběhy konkrétních obětí celé této mašinérie... ale především poznátě, že psychiatrie je velmi vychytralý způsob jak jednoduše přijít ke spoustě peněz.

Moje dojmy

Co se mi na výstavě líbilo
V první řadě musím říct, že se mi zde opravdu líbilo - bylo přece jen něco jiného než výstavy na které jsme zvyklí. Oceňuji především syrově podaná fakta - žádné přikrášlování skutečnosti a vynechávání drastičtějších scén, uvidíte vpravování "léků" přímo do žil; vypravování lidí kteří si prožili hrůzy díky psychiatrii a další. Spousty a spousty informací, které vám nedají spát; statistiky, výpočty, grafy, fotky, jména... Originální zpracování výstavy - jak videoprojekce, tak i psaný projev.

Co se mi na nelíbilo
Ačkoliv to podle délky nebude vypadat, tohle jsou jenom takové detaily a myšlenky, které mě v průběhu celé prohlídky napadaly...

Bohužel se mi zdálo, že celá výstava je tak trochu v duchu "všichni jste ovce bez samostatného myšlení, které nevědí, co všechno se může na světě dít"... Další věcí bylo poslední video, které je o
CCHR (Citizens Commission on Human Rights - Občanská komise za lidská práva), organizátorce celé výstavy a zabývající se "vyšetřováním, odhalováním a nápravou psychiatrického porušování lidských práv, jak je stanoví Všeobecná deklarace lidských práv OSN" - je sice hezké, že existují společenství s cílem pomáhat "obyčejným" lidem, ale její propagace a vychvalování ve smyslu "spasíme celý svět" se mi zdálo přece jen přehnané - ale nakonec, co bychom chtěli když je tato komise původem z USA (v podstatě většina informací, které během prohlídky nasajete se týká USA, o České republice zde byla pouze jedna zmínka a týkající se zrušení klecových lůžek v psychiatrických zařízeních)
-)) a když už jsme u Spojených států - je všeobecně známo, že 80% populace v těchto zemích je slušně řečeno lehce dementí a naprosto nad chápání každého inteligentního jedince, a tak mě některé věci ani moc nepřekvapily (např. že dá matka dítě do psychiatrické léčebny, naprosto nic si o ní nezjistí, dítě ji po několika dnech prosí, aby ho odvedla pryč, ona na něj nedá a o několik týdnů později pláče nad mrtvým tělíčkem, protože jejího syna zbil a udusil ošetřovatel; nebo že američtí psychiatři obvykle předepisují všem dětem které nevydrží v klidu déle než 10-15 minut léky, protože mají takzvanou chorobu ADD - zjednodušeně řečeno hyperaktivita). Poslední věcí, která se mi příliš nezdála, byly některé otázky v anketě, např. "Jaký máte názor na psychiatrii po shlédnutí
výstavy?" - z toho úplně křičí: "napiš tam, že je to něco strašlivýho, že bys v životě k psychiatrovi nešla a že všechny léčebny jsou ústavy, kde pracují jenom úchylové a násilníci".

Nesečteno, shrnuto: Pokud máte rádi fakta, libujete si v různých konspiračních teoriích a jste alespoň trochu skeptik,
doporučuji vám výstavu navštívit. Ovšem v případě, že jste typický a průměrný konzument který schlamstne všechno co mu kde podstrčí, měli byste raději zůstat doma, protože byste mohli být nepříjemně překvapeni tím, co se v moderní a (rádoby)demokratické společnosti může stát. A ať už jste kdokoliv, připravte se negativní emoce podávané po pořádných lžících.

Pozn.: Výstava je k vidění pouze do 3. října a je přístupná od 15 let (vstupné je dobrovolné).

A tady najdete takový roztomilý videoklip s podobnou tématikou :)))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anča Anča | 8. června 2011 v 0:25 | Reagovat

...organizace CCHR patří pod Scientologickou církev ...proto byla výstava, jaká byla :((

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama