"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Devolution

3. dubna 2011 v 9:20 | The Truth
Dokážete si představit, jak mohly žít ty generace před námi bez počítačů, mobilů, internetu a podobně? Já ano, a myslím si, že se bez těchto vymožeností měly docela dobře. Ono se sice říká, že moderní technologie usnadňují život, ale není to zase až tak docela pravda - díky nim totiž lidstvo spěje do úplné degenerace. Uvedu dva příklady: 1. Před několika lety, když jste šli na nákup, měli jste s nákupní lístek (nebo jste si to prostě pamatovali), na něm bylo napsáno třeba 10 rohlíků, 15dkg šunky, mazací sýr, rajčata, limonáda. No a tak se šlo do obchodu, koupilo se 10 rohlíků, 15dkg šunky, mazací sýr, rajčata, a hotovo. Dnes průměrný člověk postává v obchodě, dlouze se rozmýšlí a potom vezme do ruky mobil a začne volat: "Mámo, nemám těch rohlíků koupit spíš patnáct?" "A ten sejra chceš jakej? XY nebo YZ?". Nebo: "Vašku, jsem v krámě a mají tu dvoje rajčata, akorát jedny jsou o korunu za kilo levnější, tak který mám vzít?"... A takhle dotyčný stráví polovinu dne v obchoďáku a domů přijde utahaný a rozčilený, protože ještě ke všemu neměli Coca-Colu, a tak musel koupit Pepsi Colu, což je katastrofa, protože Pepsi nechutná úplně stejně jako Cola (samozřejmě že to je blbost, protože Coca-Cola je stejný utrejch jako Pepsi). 2. Když si chtěli naši předci vyjít někam s kamarády/kolegy/známými, prostě se domluvili v práci/ve škole/po telefonu (pevná linka, pokud si to ještě někdo z vás pamatuje - takový ten telefon se sluchátkem), kdy a kde se sejdou, případně co budou dělat. A když se řeklo, že se ve tři hodiny půjde do hospody, tak se prostě šlo do hospody - a kdo nepřišel, měl smůlu. V dnešní době nastávají v této modelové situaci dva problémy - nejen, že se několik lidí nedokáže jednoduše domluvit - pořád se přes internet nebo mobilem domlouvá místo, čas a co se bude dělat, až to může nakonec vyšumět a nejde se nikam - a všichni vytvrdnou u počítače. Druhým problémem je, že díky komunikačním prostředkům se zvyšuje riziko výmluv a nedodržování času. Rozhodli jste se na poslední chvíli, že se vám vlastně nikam nechce? Nevadí, stačí poslat smsku typu: "Hrozně mě to mrzí, ale před pěti minutama jsem zjistil, že si musím vyprat ponožky." nebo "Moc se omlouvám, ale mému impotentnímu příteli se po pěti letech postavil, tak toho prostě musíme využít." - pro tyto případy se hodí mít v paměti mobilního telefonu uložené již předepsané výmluvy, abyste je nemuseli zdlouhavě vymýšlet na poslední chvíli. Kromě toho, je vlastně jedno kdy je nějaký sraz, protože přece máme mobil a tak můžeme informovat ostatní že: "se o minutku zpozdím", "zrovna teď mi ujela tramvaj", "ještě si musím něco nakoupit, jděte napřed", apod.

Nejinak je to i se seznamováním - naši rodiče/prarodiče (a dál) se seznamovali třeba ve škole, v práci, na různých společenských akcích, při sportování, atd. Ačkoliv je to pro mnoho lidí dnes již nepředstavitelné, zřejmě to fungovalo docela dobře, protože jinak bychom už asi dávno vymřeli (ha ha ha). Dnes už spolu stejně staří lidé neumí skoro ani mluvit - když se kluk snaží sbalit holku nějakým "tradičním" způsobem, tak je to "trapák" nebo "uslintanej úchyl", když to zkouší dívka, je označována jako "kurva", nebo "ježiš vidíš tu krávu? ta má ale sebevědomí". A jelikož je mnoho lidí půl dne v práci/ve škole, a potom se zavře doma, moc šancí na "normální" seznamování to nepřináší. Ale ještěže existuje ten internet!!!! Můžu jít na nějaký chat, případně do někoho píchat na Facebooku, nebo mu psát vtipné a cool komentáře. Většinou už "nekupuji zajíce v pytli", protože mnoho lidí se chlubí svými fotografiemi - čím více tím lépe - nejlepší témata jsou: s přáteli, na nějakém exotickém místě, v hospodě, rádoby umělecké nebo sexy (samozřejmě že narážím na ty špulící se kachní pysky) pózy - prostě cokoliv, z čeho každý uvidí, jaký jsem zábavný borec, kolik mám kamarádů, známých, jak mě všichni milují, jak si dokážu užívat život a každý den trávím na nějaké "kalbě" a prázdniny na Havaji; důležitý je samozřejmě také majetek - proto se vyfotím u cizí Audi A6, nebo si uložím fotku se značkovými botami (na které se moje rodiče nadřeli několik hodin v práci) o kterých každý ví, že stály majlant - případně "omylem" vyfotím i účtenku. Málokdo pochlubí fotkami s babičkou a s dědou, nebo s knihou v ruce - i když i to může být pro někoho zábavné a naplňující, prostě to nesplňuje standard představy o tom jediném "správném" životě. A to se pak seznamuje lehce, když svým profilem dokážete přesvědčit ostatní, jak jste vlastně dokonalí. Když se chcete s někým seznámit, a nevíte jak začít, co říci (napsat), proklikáte se na nějakou stránku s "neotřelými" citáty a vyznáními, případně se spokojíte s větou "Jsi moc hezká/hezký, nechceš zajít na kafe?" Na Facebooku odpadají i starosti o to, jestli je váš vyvolený/vaše vyvolená zadaný/zadaná. Stačí se podívat na profil - někteří lidé ho vyplňují opravdu poctivě.

Teď si představíme, že už jsme našemu objektu něco napsali. Budeme si psát dál a zjistíme, že si docela rozumíme. Přišel čas na osobní setkání. No a tady to obvykle také končí. Pokud se opravdu odhodláte sejít, často zjistíte, že ten příjemný a sympatický člověk je ve skutečnosti zakomplexovaný debil a že ta slečna s pevnýma čtyřkama, je cestou na schůzku někde ztratila. Prostě nemůžete věřit všemu, co vám ostatní pomocí internetu nabulíkují.

Bohužel na změnu k lepšímu už je podle mého názoru pozdě. Za několik let budeme svědky toho, že internetové seznamování bude opravdu jediná možnost a šance jak se dát s někým dohromady. U počítačů totiž budeme trávit většinu svého času, ztratíme zájem o jakékoliv jiné aktivity, nebo nebudeme schopni formulovat větu jen tak, bez dlouhého rozmýšlení nebo hledání na internetu. Staneme se stydlivými, malinkými človíčky, kteří budou pořád jenom hledět do obrazovky nebo do země, už se nedokážeme podívat ani jeden druhému do očí. Nakonec to dojde tak daleko, že ztratíme zájem o "obyčejný" sex a dáme přednost tomu virutálnímu - a tím pádem necháme vymřít celé lidstvo.

Ale když nad tím tak přemýšlím... ono je vlastně úplně jedno... stejně než stačíme pozbýt schopnost reprodukce, pozabíjíme se kvůli ropě (území, vládě nad světem, penězům) nebo pojdeme na nějakou uměle vytvořenou nemoc.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nemoc nemoc | Web | 4. dubna 2011 v 14:54 | Reagovat

Budoucnost seznamování je v tom, že přijdeš do ňáký agentury a tam si nechaš vymodelovat partnera přesně na míru :-D Na druhou stranu všecko záleží na tom jak se s danou techhnologií zachází.
Ale s tim impotentnim přítelem je skvělá výmluva :-D
Na závěr si myslím, že by ses měla nechat léčit z tý nenávisti vůči lidem :-D nebo skončíš jako bič boží :-D

2 Matt Matt | E-mail | Web | 4. dubna 2011 v 16:19 | Reagovat

Chápu, žes to s tou Coca-Colou myslela jako jen příklad, ale že by neměli Colu se asi nikdy nestane :))

3 Netty Netty | 4. dubna 2011 v 23:28 | Reagovat

Chápu význam a souhlasím,až na tu Colu.Je to malichernost,ale já ji piju tak dlouho,že ten rozdíl mezi ní a Pepsinou poznám,je dost velký :-D Co se chuti týče:D

4 protivsem protivsem | Web | 5. dubna 2011 v 15:46 | Reagovat

[2]: Tady si dovolím oponovat, protože například u nás v Plzni v Penny marketu Coca-colu opravdu nemají 8-)

5 protivsem protivsem | Web | 5. dubna 2011 v 15:49 | Reagovat

[1]: To víš, každej nemůže být alkoholik - lidumil jako ty :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama