"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Šaty dělají člověka. Nebo ne?

20. dubna 2011 v 21:21 | The Truth |  Co
Rozhodla jsem se, že si na jaro koupím nějaký svršek - něco, co není moc objemné, ale zachrání před deštěm nebo chladnějším ránem. Základní kritéria byla: musí to být černé, musí to mít kapucu (kvůli tomu dešti) a nemuselo by to být zas až tak drahé... - a myslela jsem si, že nejsem moc náročná, ale jen do té doby, než jsem navštívila jedno nejmenované obchodní centrum. V obchodech bylo (nebo přesněji nebylo) téma tohoto týdne - NIC. Ale pozor, i "nic" se musí umět rozlišit. Jedno "nic" znamená, že obchody byly vybrakované a jediné, co byste si mohli koupit by byla nahá figurína nebo znuděná prodavačka (oblečená). Druhé "nic" - to, o kterém se chystám psát - zahrnuje stav, kdy jsou obchody naopak přecpané různým zbožím, ale pro vás je prakticky nemožné něco si vybrat, protože - lidově řečeno - mají tam hovno (ale i za to hovno se platí velké peníze). Prošla jsem většinu obchodů s oblečením, které obchodní centrum nabízelo a přišla jsem na několik zajímavých skutečností:

1) V časopisech a na internetu se často dočtete o tom, že máte mít svůj styl. Bohužel, ani v dnešní vyspělé společnosti to není možné. Prakticky všechny obchody jsou přehlceny mnoha zbytečnostmi, které vám návrháři vnucují (a děti v Číně vyrobí), i když při pohledu na některé kousky máte pocit, že jste se dostali do jiné dimenze. V jednom obchodě na vás útočí křiklavé barvy, minisukně, svetříky, průhledná trička a podobné "oblečení", které by se hodilo spíše do nějakého podniku uvolněnějších mravů. V druhém si připadáte spíše jako na bleším trhu, protože většina věcí tu vypadá opravdu "jetě" (ale cena tomu samozřejmě neodpovídá) a ve třetím na vás řve Roxy, DC, apod., každé druhé triko. Přičemž tady nastává otázka, jestli by spíš konkrétní výrobce nebo prodejce neměl platit vám, že nosíte takto "označkované" věci a tudíž napomáháte propagaci.

2) Móda se vrací - ale jenom v těch nejhorších podobách. Pamatuji si, jak jsem ve druhé třídě nesnášela nošení legín a kdo je měl, tomu jsme se smáli, protože už tehdy vypadaly naprosto teple. A teple vypadají i dnes, navíc když je nosí každá druhá slečna - ještě bych to pochopila jako vychytávku pro chladnější večery pod sukni, ale nosit je jako kalhoty, to je prostě zhýralost. Když už jsme u těch kalhot, často vídám tzv. plísňáky a mrkváče - občas i jejich spojení v jedno, a to je potom opravdu případ, kdy člověk vypadá jako debil, ať už má postavu modelky nebo tučného jelita. Ovšem největším "skvostem" jsou brýle s černými obroučkami alá "viděl jsem to v nějakým komunistickým filmu a teď je retro přece tak IN a navíc to nosí každý druhý emo, tak proč bych si je nekoupil". Ach jo, kdyby to bylo aspoň trochu originální:


Zdroj: http://www.hracky-stolnihry.cz/bryle-s-nosem-knirem-a-obocim-p-1931.html

3) Většinu těch děsivých módních výstřelků nosí ženy, čím to asi tak může být?

4) Kdo považuje nakupování za koníček, je úchyl. To opravdu nedokážeme strávit svůj čas nějakým smysluplnějším způsobem? (třeba vysedáváním u televize?)

5) Lidé neustále nadávají na to, jak mají málo peněz a kolik splátek na krku. V obchodních centrech ale vždycky najdete nakupující davy - začínám mít podezření, že se jedná o pouhé figuranty placené obchody.

No a jak to s mým nakupováním dopadlo? Odešla jsem bez svého vysněného oděvu. Odmítla jsem si koupit to, co se mi nelíbí, ale je mi vnucováno jako "cool", "moderní" a "sexy". Odmítla jsem zaplatit za oblečení, které má hodnotu maximálně 200 Kč (laický odhad), několikanásobně vyšší cenu... A odnesla jsem si opravdu hovno (na botě) z trávníku před obchodním centrem).

A pointa? V obchodech, pro normálního, obyčejného člověka, který chce zůstat svůj a přitom nezaplatit tisíce za titěrné kusy látky, není NIC. Asi začnu chodit do obchodu s hláškou jako byla ve Slunce, seno,...: "A nemáte něco na mě? Na normálního člověka?" - bohužel v tomhle kontextu už to není tak vtipné jako ve filmu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majda Majda | E-mail | Web | 20. dubna 2011 v 21:33 | Reagovat

Sdílím tvůj názor. V obchodech je nic za příliš velké peníze,ještě ke všemu odevšad řve logo a měly by platit nám,ne my jim. A nejhorší je,když v obchodech není NIC ale stejně za to chtějí NĚCO,něco v penězích..=D

2 Samotářka Samotářka | Web | 20. dubna 2011 v 21:52 | Reagovat

Máš pravdu. Dneska je v obchodech jedno velký NIC (slušně řečeno). A všechno je drahý, že nechápu jak můžou vůbec něco prodat. Kam to s tou civilizací spěje? :(

3 Výrobce zvonů Výrobce zvonů | Web | 21. dubna 2011 v 16:14 | Reagovat

Zvonáče jsou kůl :-D
Nejvíc se mi líbily body 4 a 5. Je to všecko fakt kůl :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama