"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

ALE demokracie

22. května 2011 v 11:09 | The Truth |  Co
Demokracie je krásná věc, ale každý jí chápe trochu jinak a také v každé společnosti se trochu odlišuje. Demokracii v České republice nazývám ALE demokracie. Proč? Protože zde máme spoustu možností, práv a svobod, jenomže společně s nimi se vždycky objeví tak trochu magické slovíčko "ale" (něco jako "Alekadabra!").

Můžete podat stížnost. Ale nečekejte že se jí někdo bude zabývat, a pokud ano, tak určitě ne dříve než za několik týdnů, většinou když už všechna fakta zapadnou někde v čase.
Svoboda projevu/slova. Můžete si říkat co chcete, ale zkuste říct svému šéfovi, že je debil. Čeká vás s tím spoustu nepříjemností a můžete čekat i trestní oznámení za pomluvu (i když vy, i všichni ostatní na pracovišti víte, že to žádná pomluva není.)
Můžete cestovat do celého světa. Ale pokud nemáte peníze, rovnou na to zapomeňte.
Můžete pracovat v zahraničí. Ale připravte se na to, že pokud tam nepůjdete dělat doktora nebo něco podobného, budou na vás mít stejný názor, jaký tady máme na Ukrajince, Poláky, Slováky, kteří nám "berou práci" (Proč to píšu v uvozovkách? Protože na to spousta lidí nadává, ale málokdo by za ty peníze co oni dostávají, vůbec chtěl ráno vstávat z postele).
Reklamace. Reklamovat můžete zboží podle libosti, ale většinou se ničeho nedovoláte, protože vás setřou slovy, že jste používal/a výrobek nevhodným způsobem - např. že jste boty nosil/a více než deset minut denně, že jste s nimi chodil/a po nerovném povrchu nebo že prostě šmajdáte, a proto se vám ta bota rozlepila.
Právo na vzdělání. Stejné Ale jako u cestování - pokud nemáte peníze, nebo vám nemá kdo finančně pomáhat, nemůžete studovat nic. A nezkoušejte mi tvrdit, že státní školy jsou zadarmo - nejsou, na SŠ většinou musíte přispívat do nějakého fondu, který má sponzorovat určité věci, ale nikdo neví jaké, a ve finále si všechno stejně musíte během roku zaplatit sami. Navíc, obědy, svačiny, učebnice, sešity, psací pomůcky, apod. také nejsou zadarmo (a vzpomeňte si, kolik věcí jste potřebovali jenom na základní škole na výtvarnou výchovu).
Můžete stávkovat, protestovat, demonstrovat. Ale dokud se do toho nezapojí tisíce lidí, nebo se nezačnou ničit věci a zabíjet lidi, moc velký efekt to bohužel většinou nemá. Dalším problémem je i to, že si každý řekne, že to je k ničemu a sedí doma na prdeli (případně na tu situaci nadává v hospodě), ALE nic pro zlepšení svého života (když už ne pro zlepšení života druhých) neudělá. Nehledě na to, že mnoho lidí zastává názor "Já se mam teď dobře, tak co bych někde dělal osla - mě se to netýká." No, a pak nemá ten stát vypadat tak, jak vypadá.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nemoc-nemálo nemoc-nemálo | Web | 22. května 2011 v 12:47 | Reagovat

Cestovat můžeš i bez peněz. není nic jednoduššího než si pučit prachy v bance. Máš je skoro na počkání. :-D

2 protivsem protivsem | Web | 23. května 2011 v 11:08 | Reagovat

No to je pravda - ale když nebudeš mít jak ty půjčky splácet, tak jsi stejně v prdeli :-D

3 Pavel Pavel | 7. února 2013 v 18:48 | Reagovat

Spousta z těch "ale" je stejná v na celém (nejen demokratickém) světě. Nebo by nás snad někdo měl celý život vodit za ručičku a říkat co a jak máme dělat, příp. by všechno mělo být zadarmo? Každý by se měl především postarat sám o sebe a nečekat to od jiných.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama