"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Proč se pořád zabýváme minulostí

20. září 2011 v 13:58 | The Truth
Už mě to začíná tak trochu hníst. Doby komunistické jsem si moc neužila, ale věřím, že jako každý jiný režim, i ten komunistický přinesl lidem něco špatného, ale i dobrého. Ale to už je za námi. Já žiji v téhle době, v současné rádoby demokracii. Zajímá mě co se kolem mě děje, a jak bude vypadat budoucnost - jestli se dohrabu do důchodu, nebo budu muset chodit vybírat popelnice. Jenomže čím dál tím víc lidí se neumí bavit o ničem jiném než o tom, jak jsme se za komunistů měli špatně, a jaký to byli svině. Pamatuji se, jak nám na základní škole učitelka vykládala, jak nikdo nemohl za komunistů studovat, a sama byla ověnčená tituly, které musela získat už před revolucí. Co mě ale zaráží víc je, že když mi někdo začne vykládat další historky typu "Za komančů všechno stálo za prd", a já se jenom zeptám, jaký si myslí, že je rozdíl mezi komunisty a dnešní dobou, jestli jsou na tom lidi lépe, vždycky se mi dostanou dva, úplně totožné argumenty:
1. Dřív se stály fronty na banány a dokonce i na vložky
2. Dneska můžete cestovat kam chcete, a svobodně studovat

Takže za 1. - stačí se zajet podívat do nějakého hypermarketu, a uvidíte tam ty fronty taky - a to úplně na všechno. A v každé frontě potkáte ty chudáčky lidi, kteří si nemůžou nic dovolit, kvůli té dnešní posrané vládě, ale mají narvané vozíky jídlem. Další věc je, že dříve ty banány a další ovoce/zelenina měly třeba nějakou chuť, ne jako dneska, kdy i "obyčejné" rajče chutná jako igelitová taška.

Za 2. - je pravda, že dneska můžete vycestovat už i třeba do vesmíru a studovat na univerzitě bůh ví kde, a je to hezké. Jenomže každý tak nějak zapomene dodat, že všechno něco stojí, a tak když nemáte peníze, můžete o dovolené dřepět akorát tak doma na prdeli (pokud máte to štěstí, a ještě máte při všech těch hypotékách a "výhodných" půjčkách střechu nad hlavou) a studovat můžete leda tak šťourání se v nose.

A proč to tak je? Proč nám všichni pořád vykládají o těch komunistech, a chtějí je zrušit, a pořád odkazují na minulost? Ani o světových válkách se tolik nemluví. A já vám řeknu proč, protože dokud se budeme přehnaně pitvat v uplynulých letech a nechat si vemlouvat, jak to stálo za hovno a jak se úplně všichni měli špatně, budeme tímhle současným životem proplouvat, a ani si neuvědomíme, že se teď necháme každým manipulovat a vosírat, a že za chvíli přijde doba, kdy už s tím nic nenaděláme. No jo, holt stát potřebuje stádo ovcí, a hlavně zahladit svoje průsery - a jak to udělat lépe, než poukazovat na chyby a poklesky někoho jiného?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nemoc nemoc | Web | 20. září 2011 v 18:04 | Reagovat

To má zasejc dneska někdo den :-D

2 Glorie Glorie | 23. září 2011 v 21:00 | Reagovat

Eh.. doufám, že to dvoubodové srovnávání komunismu a dneška bylo jen obrazné. Samozřejmě ani dnes nežijeme v báječném, dokonalém světě, ale snad to nechceš srovnávat s dobou, kdy jsi za své protipolitické názory mohla skončit ve vězení a při pokusu o překročení hranic do tebe začali střílet? Oproti tomu si doopravdy žijeme v bavlnce. A základní vzdělání je zdarma, vlastně až do maturity, a o nadané studenty je postaráno. A v řeznictví se dá koupit krkovice. To vůbec neexistovalo, všechno se vozilo do Ruska.

3 protivsem protivsem | 23. září 2011 v 22:02 | Reagovat

[2]: Ano, dnes se za protipolitcké názory dávají jenom facky (jistě - je to narážka na Kalouska). Krkovička, a další potraviny, které dříve nebylo možné sehnat, si sice koupit můžeme, ale musíme se nejdřív vyrovnat s tím, že to bude nejspíš nějaká éčková sračka dovezená z Polska. Ale o co v tom článku konkrétně šlo... Upozornit na to, že žijeme teď, v téhle době, tak se máme zaobírat současnými problémy a současnou životní úrovní. Tím, že se budeme neustále pitvat v minulosti se přece nikam neposuneme. My potřebujeme řešit současnou situaci, ale tím, že pořád unikáme do chyb v historii, zbytečně odvracíme pozornost od chyb dneška, a to je přece špatně. Když už, tak máme hledět do budoucnosti a nechovat se stylem "seru na všechno, ať si to vyžere ta další generace, mě už je to všechno jedno, tak aspoň budu nadávat na komunisty, protože je to zrovna teď strašně moderní."

4 protivsem protivsem | 23. září 2011 v 22:13 | Reagovat

[2]: A prosím vás, netvrďte mi, že vzdělání je zdarma, anebo si ujasněte pojmy. Ano, školé sice povinné není, a pedagogům se také nic platit nemusí. Ale co třeba učebnice, sešity, každoroční administrativní poplatky (o kterých často ani rodiče nevědí, kam vlastně jdou), přezůvky, obědy, výdaje na kopírování, tisk a podobně? Vypadá to jako maličkosti, ale ono se to za školní rok nasčítá. A že o nadané studenty je postaráno? Nenechte se vysmát. Myslíte si, že každý se třeba ke stipendiu dostane? A hlavně - existuje spousta nadaných lidí, kteří by studovali rádi, ale nemají to štěstí, aby je přitom někdo finančně podporoval, takže si o nějakém studiu mohou nechat jenom zdát.

5 Jane Jane | Web | 24. září 2011 v 19:03 | Reagovat

Tohle je kurva dobrej článek. Konečně někdo, kdo mi mluví z duše" a umí to narozdíl ode mě pěkně a stručně napsat...

6 hilda hilda | Web | 24. září 2011 v 19:06 | Reagovat

Máš pravdu - to zaobírání se minulostí je jen taktika, která má odpoutat pozornost od toho, co se děje teď. To co bylo se krásně kritizuje, většinou se nikdo nebrání, zejména když už opustil svět vezdejší. Za to kritizovat to, co se děje teď, to si může člověk pěkně odnést. A tak je lepší kritozovat minulost. Fakt je, že když někdo mohl studovat zadarmo, tak studovat mohl, když na to měl. Dnes může studovat za peníze - ale nemůže, když na to nemá. Mezi lidmi je čím dál větší vzdálenost - nejsme "jedné krve", Ta zadarmo pro chudé je pořád červená, ta pro bohaté je jiná, noblesnější, krásnější, vznešenější - dčív se říkalo modrá - ale možná bude dnes ještě o něco neobyčejnější.

7 Glorie Glorie | 2. října 2011 v 8:22 | Reagovat

[4]: Za komunistů se zase podporovalo studium jen v tom případě, že jste byla politicky korektní.
Krkovice se dá koupit i dobrá. Jenom nesmíte do Lidlu.
Samozřejmě s vámi souhlasím v tom, že zabývat se minulostí za účelem zakrývání současných chyb je blbost. Ale všichni by si měli uvědomovat, jaké je štěstí, že nemáme totalitu.

8 protivsem protivsem | 2. října 2011 v 15:06 | Reagovat

[7]: Tak mi řekněte, kde si konkrétně tu krkovici mám koupit? A hlavně neřikejte, že v nějakém českém a poctivém řeznictví. Myslela jsem si, že takové znám, ale ve chvíli, kdy vidíte, že k němu zavážejí zboží auta s polskou značkou, přijdete o veškeré iluze.

"Ale všichni by si měli uvědomovat, jaké je štěstí, že nemáme totalitu." Všichni si to uvědomujou až na půdu, když jim to odmalička tlučou do hlav učitelé, média, a často i rodina. Ale až nebudu mít co do huby a moje obydlí se bude skládat z krabice od bot a igelitového pytlíku, a kolem mě budu projíždět vysmátí politici v limuzínách a budou mi plivat do ksichtu, tak z toho mám být celá šťastná a říkat si "Sice umíram hlady, každej si se mnou vytírá prdel, ale hlavně, že nežiju v totalitě."?

9 Agos Agos | E-mail | 11. prosince 2011 v 0:49 | Reagovat

Zrovna krkovice se da koupit dobra dnes, zrovna tak, jako se dala koupit i za komunistu. To opravdu neni zrovna nejlepsi priklad. Horsi je to s vetsinou dovezeneho zbozi, a je uplne jedno, jestli je z Polska nebo z Nemecka. Je to casto odpad plny chemikalii a nejruznejsiho svinstva, ktery se jinde neproda. Tahle zeme je smetistem (predevsim) "zapadni Evropy".
Nicmene chtela bych podotknout neco k uvodnimu komentari, respektive k teto vete, kterou autorka uvadi, coby typicky, soucasny argument:
"1. Dřív se stály fronty na banány a dokonce i na vložky"
Rada bych vedela, kde se tento mytus o bananech vzal. Naprosto souhlasim, ze to je jedna z veci, ktere tupe masy dokolecka dokola recituji, ale skutecne netusim puvod tohoto bludu. Fronty se skutecne staly, uplne stejnym zpusobem jako se stoji dnes + vyjimecne dochazelo k naletu obcanu na nejaky obchod, kam prave dovezli nejake "nedostatkove" zbozi, coz vetsinou predstavovalo obleceni nebo podobne zbozi (rozhodne ne potraviny) "zapadniho stylu" apd. Mimochodem k podobnym naletum dochazi stale, kdyz napr. nektery z hypermarketu inzeruje snizeji cen. Konkretne banany skutecne nedostatkovym zbozim nikdy nebyly! Domnivam se, ze tento blud vzniknul, kdyz "zapadni turiste", poprve masove prekrocili prave otevrene hranice teto republiky s predstavou zeme, kde lide ziji ve slujich a vedou krvave boje a suchou skyvu chleba, a zjistili, ze je to holy nesmysl (mytus o frontach na skyvu sucheho chleba ve "vychodni Evrope" a potazmu i v Cechach se hojne rozsiroval na "zapade" jeste nedavno), museli verzi ponekud upravit. Na neco se prece fronty stat musely. Ti upoceni Cesi prece nemohli mit docela normalni zivotni styl. Cesky jouda na hru rad pristoupil. Cesky jouda totiz bude prikyvovat kazde hlouposti, ktera mu umozni zbavit se zodpovednosti za cokoli, treba zodpovednosti za stav veci ve sve zemi (to my ne, to prece komunisti! Predstavte si, ze za komunistu jsme museli stat fronty na banany i na vlozky!). Mimochodem, kdo tedy vlastne byli Ti vsemocni komunisti, kterym se podarilo ovladnou a uzurpovat 15 milionu lidi, ocelovou pesti busit do cele zeme a zotrocit ty miliony, kdyz dnes po nich neni ani vidu, ani slechu! Kam zmizeli?

10 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:50 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama