"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Březen 2012

Myslím to upřímně

18. března 2012 v 9:47 | The Truth
Hra na pravdu? A víte vy vůbec, co to slovo "pravda" znamená? Možná ano. Jste si ale jistí, že je pravda opravdu to, co chceme všichni slyšet?

Pořád kolem sebe slyším, jak si kdekdo cení na ostatních pravomluvnost a upřímnost. Není to však jedna z frází, která se řekne jen tak aby řeč nestála a nad pravým smyslem se už nikdo nepozastavuje?

Myslím, že pravda se do dnešní společnosti prostě nehodí. Pravdu chce slyšet málokdo - a to hlavně v případech, kdy se jedná o pravdu, která se nám moc nelíbí.

A pro pár jednoduchých příkladů nemusíme zacházet daleko. Nedávno jsem psala článek o seznamkách a když jsem inzeráty pročítala, všimla jsem si, že u žen i u mužů se stále častěji objevovaly požadavky na "pravdomluvnost", "férovost" a "upřímnost". A co, dámy a pánové? Zase jsou to jenom kecy.

Představte si následující modelovou situaci - máte přítelkyni, obětujete se a vyrazíte s ní nakupovat, protože ona zase nemá co na sebe (přitom má doma dvě skříně narvané oblečením). V této fázi vám buď můžu říci, že jste magor nebo vás obdivovat za odvahu (nebo jste jen masochista?). Pravděpodobně si bude zkoušet mnoho věcí, sebekriticky se na sebe dívat do zrcadla a kroutit se sem a tam.

A během pár minut by měla přijít (pro vás naprosto zásadní) otázka: "Miláčku, nejsem v tom tlustá?" nebo konstatování: "Ach jo, já jsem strašně tlustá". Vypadá to jako banální věc, ale pozor, nepodceňujte to, může na tom záviset nejen únava (případně bolest hlavy) vaší přítelkyně až po ní bude chtít večer sex, ale i budoucnost celého vztahu. Přestože si totiž ženy naoko váží upřímnosti, v tomto případě nikdy, ale opravdu nikdy (!!!) nechtějí vědět pravdu, i kdyby měly sto kilo a v tom tričku/džínách/šatech vypadaly naprosto otřesně.

Takže, žádné "no jo, měla bys přestat žrát" nebo "tak se sebou něco dělej a začni chodit do fitka"!!!!!! To použijte pouze v nouzovém případě, kdy se chcete se slečnou rozejít, ale nevíte jak to udělat efektivně (a nezáleží vám, jestli jí to ublíží nebo ne). Tohle ženská prostě slyšet nechce! Vy jste její přítel a jste tady od toho, abyste jí pořád mazal med kolem huby a přesvědčoval jí, že jí milujete takovou, jaká je (i když je to líná prasnice, která se jen válí u televize, cpe se čokoládou a fňuká).

A tak je to se vším, i kdyby si obarvila vlasy narůžovo, nechala si narůst deseti centimetrové nehty, přestala si holit podpaží, pořád ji musíte přesvědčovat o tom, jak je perfektní, protože jakmile řeknete svůj upřímná názor ("v tý růžový vypadáš jako zastydlá puberťačka", "z těch tvejch drápů se mi zvedá kufr"), jste propadající.

Ale abych nekřivdila ženám, i mužská část obyvatelstva nemá rádo bolestivou pravdu (někteří mají totiž takové sebevědomí, že vaše milosrdné lži budou konstatovat jen za potvrzení toho, co si o sobě sami myslí celou dobu). Pořád ho budete muset přesvědčovat o tom, jak vás přitahuje ten jeho pivní mozol, jak má sexy mozek a že jeho pěticentimetrový penis je to nejkrásnější (a největší), co jste v životě viděla. A že vám vůbec nevadí, že se myje jednou za týden a jeho zuby neviděly kartáček už několik let, u snídaně se dloube v nose a při polibku vám krkne do obličeje.

Je to přece váš bobánek a i kdyby se vám vysral do postele, tak kolem toho musíte běhat jako indián kolem ohně a výskat, jak je jeho lejno dokonalého tvaru i barvy a jeho způsob vyjadřování lásky k vám je naprosto originelní a roztomilý.