"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Co to je?

11. července 2012 v 12:05 | The Truth |  Co
Tajemství? Víte vůbec, co to slovo ještě znamená?

Někdy mám pocit, že "tajemství" dnes ztratilo svoji hodnotu a jeho význam se během historie dost změnil. Možná měli lidé dříve větší potřebu si nějaké tajemství nebo soukromí chránit, dnes je to právě naopak. To, co by mělo zůstat nevyřčené, se diskutuje naprosto veřejně.

Když se před x lety v Angelice objevil nahý kotník, byl to skoro vrchol nestydatosti. Nyní jak není ve filmu alespoň náznak kopulace, mnoho lidí má pocit, že za nic nestál nebo že byli o něco ochuzeni. Jako příklad vám dám třeba dílo Hlídač č. 47 původně napsané panem Koptou, o několik generací později zfilmované panem Renčem. Pokud znáte obojí, určitě jste si všimli, že až na pár hlavních skutečností (hlídač měl manželku, ohluchl, byl ve válce) se kniha od filmového zpracování liší. Třeba v tom, že Anička, žena hlavního hrdiny, se spustila s hrobníkem a rozdala si to s ním přímo v márnici. Důvod? Někde v novinách jsem se dozvěděla, že to bylo údajně pro přiblížení starého literárního (rozuměj nudného) zpracování mladým generacím. No jasně, oni by totiž bez pořádného sexu pointu příběhu nepochopili.

A netýká se to samozřejmě jenom filmů, literatury apod. Největším fenoménem je asi internet. Ne, že by tedy sám internet za něco mohl, samozřejmě, že můžeme obviňovat jenom lidi, kteří neumí držet jazyk za zuby (obrazně řečeno). Nevím proč má dnes tolik jedinců pocit, že se musí o všechno dělit s celým národem, potažmo světem. Výborným příkladem jsou třeba různé blogy nebo profily na všech možných (i nemožných) sociálních sítích. Dotyční přidávají fotky, kde jsou se svým majetkem (ale jasně, proč se nepochlubit, že jo), s milionem kamarádů (myslíte, že se jich před tím zeptali, zda jim nevadí, že jejich foto bude uložené na internetu? - no, zřejmě ne, protože kamarádi budou pravděpodobně stejně "postižení"), a když už nápady dojdou, prostě se cvaknou sami. Kdekoliv, při čemkoliv a jakkoliv. V pokojíčku, kde mají příšerný nepořádek; v koupelně, kde mají příšerný nepořádek a navíc zapomněli spláchnout záchod; polonazí v posteli/před zrcadlem/u přítele (kde je příšerný nepořádek. Ono je totiž dneska tohle staršně moderní - a pokud je někdo zkritizuje, hned se ohradí - A co je vám jako do toho? Tak se na to nedívejte. Je to můj život (a můj nepořádek) atd. No jo, ale tím, že se vystavíte celému internetovému světu, musíte počítat s následky - i s kritikou.

Je škoda, že už neumíme udržet nějaká svá, malá tajemství. Třeba to, že si neumíme doma uklidit, že si neumíme vybrat správnou velikost podprsenky, že trpíme nedostatkem sebevědomí a tak chodíme na diskotéky hledat podobné zoufalce jako jsme my, že nemáme pořádné koníčky a tak každý den se bavíme tím, že lezeme po obchoďácích a podobně.

Víte, do toho jak žijete opravdu nikomu nic není, ale tím, že máte potřebu sami sebe neustále někde prezentovat, nemůžete počítat s tím, že si vás nikdo nebude všímat (zvláštní, že?).
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 westminster-city westminster-city | Web | 11. července 2012 v 12:17 | Reagovat

Ahoj :) Viem, že si tento koment pravdepodobne neprečítaš, keďže väčšina ľudí reklamy bez milosti vymaže , ale predsa by som ti chcela niečo ponúknuť. Ak máš občas pocit, že si len otrokom stereotypu a nudí ťa každodenná rutina, môžeš sa skúsiť registrovať na mojom RPG blogu westminster-city. Ak ťa ponuka zaujala ale nemáš ešte skutočne prehľad o tom, čo hovorím, odklikni si web a trošku sa porozhliadni :) Snažím sa ho každodenne vylepšovať, možno aj vďaka tvojím nápadom bude blog westminster-city ešte lepší, ako predtým :)

2 Doktor Doktor | Web | 11. července 2012 v 13:45 | Reagovat

S většinou článku musím souhlasit, zvláště fotky před zrcadlem mi přijdou jako vrchol nevkusu (ukazující nicméně též tajemství, že někteří jedinci nedokážou používat samospoušť)

Jen mi do toho trochu nezapadá ta část o sexuálním tabu. Taky mi přijde, že se obecné přijímání lidské mění spíše cyklicky, než že by nějakým způsobem upadala morálka (vzpomeňme třeba Dekameron, 120 dní Sodomy atd)

3 Tril Tril | 30. července 2012 v 22:16 | Reagovat

Ano, je to úplná pravda. Pěkně napsáno. Pozoruju to taky a hlavně se mi zdá, že se hrozně posunuly hodnoty... Je to smutné, že vzory dnešních dětí (tak 14tek) se staly pro holčičky anorektičky nebo prostitutky a pro kluky bezcharakterní svině nebo vymyté mozky. Je to zvláštní. Ale ono to bylo nějak podobně asi v každé době... jen se to pokaždé projevuje jinak...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama