"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Tragédie všedního života

3. září 2012 v 12:02 | The Truth
Těžko říct, jak by se dala definovat dospělost. Dříve to možná bylo považováno za něco, co šlo ruku v ruce s rozumem. Bohužel ne každý dospělý, i pokud to bereme podle věku, rozum má. On se totiž za "dospělého" považuje kdejaký trouba. A ti troubové se často jenom jako dospělí tváří. A jak se to dá poznat? Jednoduše. Stačí nám opět internet a prohlídka pár blogů, stránek nebo intelektuálních magazínů (samozřejmě internetových). A taky fejsbuk, jak jinak.

Zvláštní je, že o "dospělosti" toho ví nejvíce teenageři (tento výraz používám, abychom byli trochu IN ve vyjadřování a nepoužívala se nějaká zastaralá česká slova, které už beztak skoro nikdo nezná).

Příklad s blogem:
Mnoho blogů se zabývá tím, že autoři píší hlavně o sobě (no, a jsou to většinou dívky). O tom, co měli v sobotu odpoledne na sobě. O tom, co měli v pondělí k obědu. O tom, koho měli. O tom, s kým něco měli. No a protože je začátek září, tak samozřejmě o tom, jak se měli první dny ve škole. A právě tady se dozvídáme o té jejich dospělosti - jsou dospělí, protože:
  • umí chodit po obchodech a utrácet peníze svých rodičů (příbuzných a jiných sponzorů)
    -) pokud dotyční dělají nějakou brigádu, nezapomenou se pochlubit, že jsou dospělí tím, že utrácejí své vlastní peníze, které si vydělali buď velkou dřinou (takže jakože ví, o čem ten život je) nebo mají nějakou super, exkluzivní práci, kterou se nezapomenou pochlubit v každém článku, abyste viděli, jak si dokázali sami a dospěle najít zcela lukrativní džob (že jim ten "džob" sehnala snaživá maminka nebo že dělají u táty ve firmě, se už tak často nepochlubí)
  • zažili spoustu věcí, takže (znovu) ví, o čem ten život je - většinou se pak dozvíme, že ta spousta věcí je např. hádka s rodiči (nechtějí je v 16ti nechat do tří do rána pařit na diskotéce, nedokážou pochopit, že ta škola je strašně vyčerpávat, nekoupí ty super značkové boty za 5 tisíc, svině), rozchod s přítelem, nepovedená písemka nebo nespolehlivá kamarádka - to samozřejmě chápu, protože jiné a větší problémy totiž neexistují
  • jsou strašně vytížení, mají strašně práce a žádný čas - zajímavé je, že i přesto, že jsou trvale busy (vidíte, další íngliš slovo - jsem to ale moderní bloger co?), skoro každý den přispívají na blog (a pokud ne, věřím, že zbytek volného času zabíjejí na fejsbuku); a co tyto lidi může tedy tak zaměstnávat? - v první řadě je to určitě škola, kde je strašlivě přetěžují, protože chtějí aby se učili (no chápete to? :-o), pak je samozřejmě stresují již jmenovaní rodiče, kteří také chtějí, aby se děti učily (no chápetet to podruhé?). Dalším okupantem jejich času je chození po obchodech, focení každého nesmyslu (on je dneska totiž skoro každý talentovaný umělecký fotograf) a již zmíněného blogování a fejsbukování. A dost času zabere i rande s přítelem, chození po diskotékách a péče o sebe sama.
  • v životě už si prošli peklem, ale překonali to, a jsou odhodláni jít i přes mrtvoly - peklem rozuměj celodenní výpadek internetu nebo negativní komentář u nějakého super zajímavého článku
Příklad s fejsbukem:
  • s fejsbukem je to dost podobné, akorát s tím rozdílem, že se uživatelé, o kterých je řeč, nemusí tolik snažit, protože není třeba žádných dlouhých článků, prostě tam přihodím fotku, napíšu nějaký originelní a líbivý popisek a oni ten zbytek zařídí stejně postižení přátelé ze seznamu (a to, že třičtvrtě onu osobu neznají, je úplně jedno)
  • jinak na fejsbuku, stejně jako v různých diskuzích je neuvěřitelné pozorovat, jak strašně chytří a vzdělaní všichni uživatelé jsou - ví totiž všechno o politice, zvířátkách, vztazích, módě atd., a jsou naprostými odborníky (stačí strejda Gůgl)
Příklad s internetovými magazíny:
  • někteří přispěvatelé do těchto magazínů jsou natolik inteligentní, že nepotřebují ke tvorbě článků starou dobrou zkratku ctrl+c - ctrl+v, ale dokáží napsat i nějaký ten blaf sami. Stačí buď všechno vyčíst na internetu nebo mít prostě vlastní názor.... no, abychom byli precizní v názosloví - mít vlastní představu, jak svět a lidé kolem nich fungují. A tak se od třináctileté holčičky dozvíme, jak to udělat, aby se do nás zamiloval náš idol; její o rok mladší kamarádka nám řekne, jak se máme správně líčit a oblékat a jako poslední si můžeme přečíst článek od vyspělé čtnáctky, která nám poradí s problémy v sexuální oblasti. Děkujeme!
No a co víc dodat? Nemyslím si, že by všichni dnešní puberťáci byli nějak extrémně odlišní od těch dřívějších generací. Rozdíl je spíš v tom, že když se dříve dělaly a mlely kraviny, většinou to bylo jenom v omezené komunitě (tzn. rodina, přátelé, známí - a pokud to bylo na vesnici, tak holt celá vesnice; no a pokud to byl hodně velkej průser, tak se borci dostali třeba i v novinách). Jenomže dnes mají všichni ty internety a tudíž i příležitost ta svoje hovna všude cpát a sdílet. Stačí se podívat třeba na obyčejné jůtjůb.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Satine Satine | Web | 3. září 2012 v 12:18 | Reagovat

A to si myslíš, že všichni puberťáci jsou stejní? Tenhle článek mě tak rozzuřil, že ani nevím, co napsat za rozumný argumenty. Tohle je fakt jak názor starýho důchodce, kterej za oknem vyřvává, aby mu děcka nešlapaly po kytičkách. Nesnáším, když někdo nějakou skupinu lidí hází do jednoho pytle, fakt. Třeba já ani FB nemám. Ale k čemu je můj názor, když jsem jenom blbá puberťačka, žejo.

2 dobry-jmena-uz-jsou-pouzity dobry-jmena-uz-jsou-pouzity | Web | 3. září 2012 v 12:23 | Reagovat

Je pravda, že to hraní si na dospělé je poněkud přes čáru, ale řekněme si - Kdo z nás nedělal nebo nedělá kraviny? Že je cpou na internet? Nutí nás někdo jejich výlevy číst? Nenutí, tak o co jde? A vztahovat extrémní příklady na celou skupinu náctiletých je poněkud krátkozraké - vždycky se najdou světlé výjimky... Nesmíme na to koukat tak černě, všichni puberťáci nakonec dospějí - někteří dřív, někteří později... :)

3 Naervon Naervon | Web | 3. září 2012 v 12:27 | Reagovat

[1]: Nevím, jestli blbá, ale vztahovačná určitě. Autor/ka nepsala, že se tak chovají VŠICHNI.

Jinak pravda, můžu se pod to podepsat, lépe bych to nenapsala. Je mi víc než dvacet, a občas nechápu, jak se můžou chovat lidi o pár let mladší než já tak hrozně jinak.

4 Satine Satine | Web | 3. září 2012 v 12:31 | Reagovat

[3]: To ne, ale taky jsem nikde nevyčetla, že by tam bylo napsáno "skoro všichni", "většina" nebo tak.

5 Adelaine Adelaine | Web | 3. září 2012 v 13:02 | Reagovat

Článek mě taky dost rozčílil. A víš kdo teď zní, jakože pobral moudro světa? :D Hádej třikrát. Je to blbost, fakt, tenhle článek je prostě hloupoučkej. V určitých věcech máš pravdu. Nejvíc mě pobavilo to s penězi. Když budu utrácet peníze rodičů, jsem blbá trapná puberťačka. Když budu utrácet svoje vydělaný peníze, jsem blbá trapná puberťačka. Takže jsou všichni vlastně trapní puberťáci, jé! Jo, vyznívá to tak. Dále, nechápu co ti tak vadí na tom, že píšou na blog že "zažili nové věci" a podobně. A ne snad? Žádnej den není jako ten minulej, nic není stejný, vždycky zažiješ něco jinýho. Vadí ti, že o tom někdo píše? Fajn, nečti to! Ale jsou lidé, které to zajímá, které to baví, a jsou lidé kteří to umění dobře podat. Tak.
Další věc.. Takže když někdo napíše, že je vytíženej a nemá čas, je to hned jen trapná puberta? Fajn, já chápu že ten čas asi má - ale třeba si vážně udělal čas jenom na blog a pak hned někam běží, napadlo tě to? Nevím, jak jsi na tom ty. Ale ano, představ si, opravdu existují "puberťáci" kteří JSOU vytížení a nemají čas. Já se mezi ně neřadím, netvrdím že ho nemám, mám, ale vím, že takoví jsou.

Pf.. No, tak radši nic. Já se půjdu hádat s rodičema fotit si outfit a tak. Jsem trapná, že.
A ano, ten článek vyzněl, že tak myslíš všechny, nebo alespoň většinu, takže to není naše chyba, že jsme se tu do tebe pustili.

6 protivsem protivsem | 3. září 2012 v 13:27 | Reagovat

[5]: Velice se mi líbí tato část:"takže to není naše chyba, že jsme se tu do tebe pustili"... To je přesně ono, napíšeme do komentářů blafy, protože jsme článek vůbec nepochopili a nedokážeme v něm najít nadsázku, ale to nám nezabrání v tom, abychom si to vztáhli na sebe - a obviníme z toho ne sebe, ale někoho jiného (v tomto případě autora článku). To je teprve správně "dospělácké". Na závěr bych klidně mohla použít i tvůj (trochu upravený) "argument": pokud se ti moje články nelíbí, nečti je 8-)

7 protivsem protivsem | 3. září 2012 v 13:37 | Reagovat

[4]: Pokud si všimneš části "příklad z blogů", najdeš tam "mnozí blogeři". Abych ti to trochu usnadnila, znamená to tedy "ne všichni". Samozřejmě toto vztahuji i na příklady pod tím, bohužel mě nenapadlo, že to někteří čtenáři potřebují napsat v článku desetkrát, aby to pochopili. Možná by stačilo nad tím článkem trochu popřemýšlet a nemít pocit, že je to hned útok proti nim. Ale nemusíš si z toho nic dělat, ve tvém věku je tahle vztahovačnost normální 8-)

8 Shine Shine | Web | 3. září 2012 v 13:39 | Reagovat

Moc dobrej článek.
Já se za dospělou nepovažuju-tohle nechávám na přátelích,ale pohybuju se většinou mezi lidmi kolem třicítky a s těmi vím,o čem mluvit.
Každopádně s tim,co se mi stalo v životě-no každý to má jiný,u mě třeba hádka s mámou oproti tomu,co s emi dělo,nic neznamená.
Hezky ses rozepsala..

9 Adelaine Adelaine | Web | 3. září 2012 v 13:58 | Reagovat

[7]: Vztahovačná? :D No fajn, jistě. Já nevím. Poznám ironii nebo tak a většinou se tomu ráda zasměju, jako u tvého minulého článku, ale tohle se mě zkrátka trochu dotklo protože si myslím že to přeháníš.
A holčičko, já o sobě nikdy netvrdila že jsem dospělá. ;) Nesnáším to "ve tvém věku" protože.. no, ať chceš nebo ne a ať mi řekneš že to říkají i ostatní nebo ne, když se podívám na svoje spolužáky, jsem přemýšlením nad vším trochu jinde. Ale přesto jsem dítě, nejsem ani plnoletá, takže o sobě nebudu tvrdit, že jsem dospělá. Já to zapotřebí nemám.

10 protivsem protivsem | 3. září 2012 v 14:14 | Reagovat

[9]: Tenhle článek je o puberťácích, kteří si hrají na dospělé. Ty sama píšeš, že taková nejsi. Pokud bych to vzala z tvého pohledu: Nemělo by z toho tedy logicky plynout, že tenhle článek o tobě není? V tom případě nemáš sebemenší důvod se rozčilovat. A tu "holčičku" si nech od cesty 8-)

11 Rum Rum | Web | 3. září 2012 v 18:23 | Reagovat

[9]: Prej holcicko :-D

[10]: Co lidi, ktery nemaj penize a tudiz nemaj co utracet? :-D

12 María María | Web | 3. září 2012 v 23:15 | Reagovat

Pokaždé si ráda přečtu tvoje články, máš skvělý výstižně-ironický styl, ale často se ještě víc bavím těma komentářema. "Holčička", "důchodce", "já vůbec nejsem vztahovačná" ... týjo, že se zase potrefené husy ozvaly :-D

[11]: Pořád můžou psát cool statusy z "půjčeného" počítače přes sousedovu wifinu :-D

13 Satine Satine | Web | 4. září 2012 v 6:31 | Reagovat

A jak to tak čtu, má vůbec cenu něco dál psát? :) Nemá, tak nevím, proč to dělám. Jasně, potrefené husy se ozvou, netušila jsem však, že bych splňovala něco z článku. Jen mě pohoršilo, že se článek tváří, jakoby takoví byli všichni, ale asi nemůžu napsat svůj názor, aniž by se mi za něj někdo vysmál "do ksichtu". Asi si počkám na 18 let, potom budu všude mávat občankou, všechny poučovat a vyřvávat "háhá, já v tvém věku.. no však z toho vyrosteš!!" a podobné žvásty. Jestli je tohle vážně dospělost, tak díky, ale nestojím o to.

14 Tril Tril | 18. října 2012 v 20:23 | Reagovat

To je vynikající článek!!! :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama