"Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu." Jan Hus 

Srpen 2013

Takový je život

13. srpna 2013 v 22:07 | The Truth |  Co

Život přináší mnoho situací, některé jsou pěkné, některé horší. Někdy se stane ale opravdová tragédie. Ještě že máme v České republice tolik všeznalých osob, které zvládnou být detektivy a věštci zároveň.

Vynechejme kauzu zajímavého života Ivety Bartošové, a podívejme se na něco jiného, co (alespoň na chvíli) Ivetku zastínilo. Ano, myslím tím úmrtí ženy a její dcerky v Egyptě. Záměrně nepíšu neštěstí, vražda ani sebevražda. Z médií se každý den dozvídáme "zaručeně pravé" informace o tom, jak to vlastně bylo. To je ale normální, smrt mámy s dítětem je pro novináře skvělá příležitost, jak zase předvést svůj um. Což je ale v této (ano, a nejen v této) zemi naprosto normální. Zase je o čem psát, a zmíněná Ivetka je přeci jen už trochu otřepané téma.

Ale nebudeme protentokrát očerňovat novináře, že dělají svou práci (ha ha ha). Co mě fascinuje mnohem víc, je procházení diskuzí a fór, otevřenými pod články o záhadné smrti v Egyptě. Najednou to vypadá, jako kdyby v ČR žili samí Sherlockové a dokázali z minima informací vydedukovat, jak to vlastně bylo. A tak se od jednoho dozvíme, že žena s dcerou měly vysoké životní pojistky, od druhého, že žena toho pána podváděla a chtěla se s ním rozvést, jinému se zase zdá, že na to, že mu umřeli takto blízcí příbuzní je pán málo smutný.

Najednou všichni ví, že dotyčný pán URČITĚ svoji rodinu zavraždil, protože: mu to kouká z očí/jedna paní povídala, že to byl pěkný hulvát/na fotkách se tváří jako VRAH/další paní povídala, že to byl chorobný žárlivec, atd. atd. Je až zarážející, jak obyčejnou rodinu a její intimní záležitosti zná najednou půlka republiky - všichni ví, jak žili, jaký měli mezi sebou vztah... jen čekám, kdy někdo v diskuzi napíše, jak často měli manželé styk. Ale hlavně všichni ví, jak to bylo. Každý má sice trochu jinou verzi, ale jedna bude určitě pravdivá. Někteří detektivové se naopak zaměřují na zaměstnance hotelu, kteří rodině URČITĚ něco přimíchali do pití, protože jsou to přičmoudlíci a nedá se jim věřit; další mají ZARUČENÉ informace o výsledcích pitvy těch dvou něsťastnic.

Aby to nebylo málo, detektivy se stává i blízké okolí rodiny. Pán byl dozajisté vrah, protože dělal ve firmě, kde se dostal k jedům, na druhé straně pán určitě vrah není, protože by nikdy nebyl schopen ničeho tak ohavného... A tak je to pořád dokola.

Já vím, že je to opravdu smutné, a každý si může vyjádřit svůj názor svobodně (když je ta demokracie, že jo), ale je názor a jsou spekulace, a pak jsou ještě úplné kraviny, které si někdo vycucá z prstu na základě toho, co psali v Blesku nebo říkali na Nově. I mě napadlo spoustu věcí, např. proč by ten pán tahal manželku a dceru až někam do háje do Egypta za takový peníze, když je mohl zabít v pohodlí domova (otrávit se mohly i tady, no ne?), ale to je jen teoretická otázka; nestavím se ani na jednu stranu z vinen/nevine. Napadají mě ale i další: Proč má každý pocit, že se musí vyjadřovat ke všemu, a nejen vyjadřovat, ale doslova cpát svoje rádoby pravdy všem v okolí? Myslet si můžeme co chceme, ale proč vymýšlet teorie vraždy/sebevraždy/nešťastné náhody, když o tom víme jen to, co nám naservírují pochybná média? Když ani nemáme záruku toho, že je to pravda...